DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy (łac. Melolontha melolontha) ma owalne ciało o dł. ok. 2 cm, o kolorze czarnym, jednak jego czułki i skrzydła są brunatne. Na zakończeniach czułek ma charakterystyczne wachlarzyki. Larwy i pędraki  żyją pod ziemią, jednak raz w roku, kiedy temperatura powietrza przewyższy 20oC wychodzą ze swych schronień, by zdobyć pożywienie. Ten okres trwa ok. 6 tygodni. Chrabąszcz majowy bardzo często widoczny jest na przełomie wiosny i lata. Ich aktywność to około 1 godziny o zmierzchu. Niekiedy chrząszcz jest mylony z osami lub szerszeniami.

Występowanie

Występuje powszechnie na terenach Euroazji i Azji.

Rozwój

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego trwa 5 lat. Pędrak przez 4 lata żeruje pod powierzchnią ziemi. W czwartym sezonie wegetacyjnym przepoczwarza się i jako chrząszcz opuszcza schronienie w maju następnego roku. W ciągu dorosłego życia samica składa do 50 jaj, po czym umiera. Po upływie 4 tygodni wylęgają się larwy, które natychmiast rozpoczynają żerowanie.

Pożywienie

Pędraki żerują w korzeniach. Dorosłe chrząszcze żywią się liśćmi drzew.

Zagrożenia

Chrabąszcze majowe podczas swojego żerowania (w okresie maja) obgryzają młode liście drzew (szczególnie dębu, brzozy oraz wierzby) i krzewów (jabłoni, porzeczki, wiśni itp). Owady te niszczą liście, kwiaty, pąki oraz korę roślin, co prowadzi do ich osłabienia, wpływa niekorzystnie na plony, nie chroni przed mrozem, a w niektórych przypadkach prowadzi do obumierania całej rośliny.

Zwalczanie

Spulchnianie ziemi – Część owadów zginie od razu, natomiast reszta, kiedy wydostanie się na powierzchnię, nie będzie potrafiła ukryć się ponownie w ziemi, przez co umrze na powierzchni, bądź stanie się łupem dla ptaków, kur, kretów itp.

Specjalistyczny oprysk – W przypadku dużych drzew warto zastosować specjalistyczny oprysk, zabijający osobniki. Warto zatem wczesną wiosną (kwiecień/maj) dokonać oprysku gleby preparatami o działaniu wgłębnym, by zniszczyć larwy bytujące w ziemi.

 

Wszystkie szkodniki.

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl