DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Ćmiankowate

Ćmiankowate (Psychodidae) rodzina drobnych, szybko polatujących muchówek, które zewnętrznie przypominają małe motyle lub komary. Ciało krótkie, owłosione, barwy od żółtej poprzez szarości do czerni. Najmniejsze gatunki osiągają 1,8 mm, największe dochodzą do 5 mm. Narządy gębowe w zależności od pobieranego pokarmu: kłujące, liżące, gryzące lub ssące.

Występowanie

Często można znaleźć w lasach, zwłaszcza wilgotnych, położonych blisko bagien, wód płynących, oraz stojących. Inne, np. z rodzaju Psychoda, trzymają się znacznie bliżej ludzi i można je spotkać np. w łazienkach czy na ścianach budynków.

Rozwój

Dorosłe składają jednorazowo od 20-100 jaj z których wylęgają się młode w ciągu 2 dni. Okres larwalny trwa 9-15 dni, okres poczwarki 1-2 dni. Samice składają jaja lub rodzą larwy. Larwy są dwu rodzajów, jedne mają dobrze wykształconą głowę, zaopatrzoną w czułki i narządy gębowe służące do gryzienia. Larwy mogą być albo mięsożerne albo roślinożerne.

Pożywienie

Dorosłe ćmiankowate często nie pobierają pokarmu, a te, które to robią, ograniczają się głównie do zlizywania soków z liści (np. spadzi) albo kwiatów (nektar). To sprawia, że nasze rodzime gatunki, są owadami całkowicie nieszkodliwymi dla ludzi.

 

Wszystkie szkodniki.

 

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl