DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Pająki

Pająki to najliczniejszy rząd pajęczaków. Są to zwierzęta głównie lądowe, o rozmiarach od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży. Zwierzęta o dużej specjalizacji; ciało podzielone na dwie części: głowotułów i odwłok. Głowotułów i odwłok połączone są z przekształconym segmentem odwłoka, tzw. stylikiem. Przeważająca większość pajęczaków to formy drapieżne; niektóre z nich nie gardzą też pokarmem roślinnym. Środowiskiem życia większości pajęczaków jest ląd. W większości prowadzą nocny tryb życia.

Pająk w domu

Zagrożenia

Pająki nigdy aktywnie nie poszukują kontaktu z człowiekiem, przestraszone lub zagrożone mogą ukąsić. Jad pająka wywołuje różne reakcje, zależne od gatunku pająka i predyspozycji ukąszonej osoby. Symptomy ukąszenia obejmować mogą pieczenie, zaczerwienie skóry, lokalną opuchliznę a nawet stan wymagający hospitalizacji. W razie wątpliwości, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Profilaktyka

· Należy dbać o czystość, często omiatać kąty, wycierać podłogę pod meblami, usuwać resztki pożywienia, by nie rozwijały się małe insekty lub robaki które stanową pokarm dla pająków.

· Nie pozostawiać na podłodze stertów gazet czy kartonów gdyż stanowi to świetne miejsce dla pająka do budowy swojej pajęczyny.

· Należy dbać aby drobiazgi trzymać w zamkniętych pudłach.

Pająk w domu

Domowe sposoby walki

· Uszczelnić wszelkie szpary i dziury, a w oknach zamontować moskitierę .

· Zapach mięty oraz lawendy jest dla pająków drażniący, tak wiec postawienie doniczki z tymi roślinami na oknie, to dobra metoda walki.

· Również zapalanie kadzidełek, rozwieszanie torebek zapachowych z mięty pieprzowej, lawendy lub drzewa herbacianego odstraszają niechcianych lokatorów.

· Można posmarować kwaskiem cytrynowym wymieszanym z wodą. Framugi oraz okna.