DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Gołębie

Gołąb skalny (Columba livia) charakteryzuje go krępa budowa ciała, do 75 cm i 2 kg. Jego naturalnym i pierwotnym biotopem są prześwietlone lasy liściaste i mieszane, lecz przystosował się też do życia w krajobrazie rolniczym – parkach, ogrodach, polach, łąkach, cmentarzach, kępach wysokich drzew, śródpolnych zadrzewieniach i alejach. Preferuje lasy dębowe. Gnieździć się może nawet na pojedynczych drzewach.

Występowanie

Powszechny gatunek występujący niemal wszędzie, w szczególności blisko siedzib ludzkich i miast.

Rozwój

Jaja wysiadywane przez samca i samicę do 19 dni w gnieździe. Pisklęta opuszczają gniazdo po 3-4 tygodniach, zaczynają latać po około 30 dniach.

Pożywienie

Pokarm głównie roślinny – nasiona traw, zbóż i krzewów, jagody, owoce drzew – buczyny i żołędzie, a także młode liście, rzadko bezkręgowce. Od późnego lata po jesień żeruje na otwartych obszarach rolniczych.

Zagrożenia

Zanieczyszczanie otwartych przestrzeni, parapetów, balkonów oraz poddaszy, przenoszenie bakterii i pasożytów ( obrzeżek gołębi), który jest mocnym alergenem.

Zwalczanie

Profilaktycznie należy wystrzegać się dokarmiania gołębi na balkonach i w pobliżu domu. Głównym sposobem walki z gołębiem jest ograniczenie miejsc w których może bytować poprzez montowanie kolców na parapetach, siatek na balkonach oraz odstrasza czy wizualnych lub dźwiękowych.

 

Wszystkie szkodniki.

 

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl