Myszy domowe (Mus musculus) to szkodnik które czynią więcej szkód niż szczury. Rozróżnianie także myszy: polną, która posiada ciemny pasek na grzbiecie, zaroślową posiadającą żółto brązowe ubarwienie i leśną o długości do 13 cm, która może chodzić po drzewach.
Występowanie
W okresie letnim spotyka się je głównie na polach. Po żniwach, jesienią szkodniki przenoszą się do zabudowań domowych. Mało deszczy i łagodna zima, sprzyja rozmnażaniu się tego gatunku. Szkodnik spotykany w całej Europie.
Rozwój
Myszy żyją średnio ok. półtora roku, podczas którego samice przechodzą ciążę ok. 7-8 razy. Ciąża jest krótka, trwa
ok. 21 dni. Zdolność płciową uzyskują po 2-3 miesiącach. Gryzonie te żyją gromadnie, są wszystkożerne, a ich nory znajdują się najczęściej 20 – 30 cm pod ziemią.
Pożywienie
Nasiona i owoce drzew oraz owady.
Zagrożenia
Największym zagrożeniem dla człowieka jest nadgryziona i zanieczyszczona żywność oraz wydalane odchody który ma silny i nieprzyjemny zapach.
Zwalczanie
W walce z myszami najważniejsza jest profilaktyka, nie należy dopuścić do rozplenienia się szkodnika w naszym domu. Kot domowy, nie przekarmiany, jest skutecznym sposobem walki z tymi gryzoniami. Ponad to rozmieszczanie trutek gdzie zauważono myszy skutecznie pomoże je zwalczyć.