DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Mrówka faraona

 

Mrówka faraona (faraonka) (Monomorium pharaonis) królowa do 4 mm długości, zabarwiona jest nieznacznie ciemniej od robotnic. Samce mają do 2 mm długości, są czarne, z żółtawymi czułkami i odnóżami. Robotnice 1,9–2,5 mm długości, koloru od jasnożółtego do brązowoczerwonego. Oczy względnie małe, mają sześć lub osiem przyoczek. Czułki 12-segmentowe, trzy ostatnie są zgrubione i tworzą tak zwaną buławkę. Posiada żądło. Pozytywnym aspektem bytowania mrówek w domu, czy mieszkaniu, jest duże prawdopodobieństwo, iż nie bytują w nim o wiele groźniejsze dla człowieka karaluchy, czy pluskwy.

Występowanie

Zamieszkuje ludzkie siedziby. Najczęstszymi miejscami występowania są zamknięte przestrzenie o wilgotności około 80% i temperaturze 25-30 °C blisko miejsc stanowiących źródło wilgoci takie jak kuchnie, łazienki (np.: szczeliny w ścianach, wolne przestrzenie pod kafelkami).

Rozwój

W przypadku mrówek faraona nie widać nigdy lecących rojów; kopulacja następuje w gnieździe i w szparach budynków. Każda królowa produkuje do 350 jaj. Po około tygodniu lęgną się beznogie larwy, karmione przez królowe i pozostające pod opieką robotnic. Rozwój larwy trwa około 3 tygodni. Stadium poczwarki trwa około 9 dni. Cykl rozwojowy od jaja do imago trwa, w zależności od temperatury, około 40 dni.

Pożywienie

Różnorodny pokarm, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego stanowi pożywienie mrówek. Ponad to resztki jedzenia pozostawione przez człowieka stanowią dobre źródło pożywienia.

Zagrożenie

Mrówka faraona z racji, iż jest wszystko- żerna zanieczyszcza wszelkie produkty spożywcze. Dodatkowo może ona przenosić liczne bakterie i wirusy wywołujące choroby, m. in. paratyfus, gruźlicę, czerwonkę, poliomyelitis i wąglik.

Zwalczanie

Mrówki są owadami bardzo trudnymi do wytępienia, gdyż tylko część robotnic wychodzi z gniazda w celu poszukiwania pożywienia. Należy stosować preparaty, które robotnice zaniosą do gniazda. Przede wszystkim należy im utrudnić wstęp do naszego domu, wypełniając wszelkie nieszczelności w ścianach, czy podłogach za pomocą gipsu lub zapraw, a także poprzez naprawę odpadających tynków czy kafelek, gdyż bardzo często pod nimi biegną ścieżki mrówek.

 

Wszystkie szkodniki.

 

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl