DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe (Lepisma saccharina) – inaczej srebrzyki to ruchliwe, bezskrzydłowe, kilkumilimetrowe owady zamieszkujące najczęściej nasze łazienki. Mimo, iż nie przenoszą one żadnych szkodliwych chorób, ani nie zagrażają zdrowiu, czy życiu człowieka, toteż mogą przyczynić się do poniszczenia papierowych przedmiotów np. tapety, a samo ich bytowanie jest uciążliwe i wzbudza dyskomfort. Rybiki zamieszkują te miejsca, które mają dużą wilgotność (ok. 60%), są ciemne, a dodatkowo ciepłe (o temperaturze 27 – 37oC) – stąd bardzo częste ich pojawianie się w naszych łazienkach, czy kuchniach, jak tylko zapalimy w nich rano światło. Ich upodobanie do miejsc wilgotnych, ciepłych i zaciemnionych wskazuje na to, iż owady te przeniosły się do Europy z krajów tropikalnych.

Okres życia rybików waha się od roku do nawet kilku lat – wszystko jest zależne od warunków, w jakich przebywają. Dodatkowo samica może złożyć nawet do 20 jajeczek podczas płodu.

Zakamarki w płytkach łazienkowych, kratki wentylacyjne, szczeliny pod wykładziną, kąty pomieszczeń, w których przetrzymywane są np. mopy czy szmaty do czyszczenia podłóg, bądź szafki kuchenne ze stałym dostępem do pożywienia do znakomite „mieszkania” dla tych owadów. Bardzo charakterystyczny jest także sposób ich poruszania – przypominający „zyg-zak” lub falę.

Warto pamiętać, że owad ten zamieszkuje nie tylko stare kamienice. Nowoczesne, szczelne okna, czy montowane ogrzewania w szczególności przyczyniają się do pojawienia i bytowania tych szkodników.

Rybik cukrowy

źródło: 11. https://www.carsekt.pl/baza-wiedzy/rybik-cukrowy-zwalczanie/

 

Zagrożenia

Mimo, iż owad ten nie przenosi żadnych chorób, ani nie zagraża zdrowiu człowieka, toteż z racji swojego pochodzenia potrafi się nam naprzykrzyć. Jak każdy owad zanieczyszcza żywność swoimi odchodami. Jest wszystkożerny, a jego ulubionymi pokarmami są: skrobia, polisacharydy, kleje organiczne, czy celuloza, stąd owad ten przyczynia się do niszczenia wszelkich papierowych przedmiotów, jak np. książka, czy tapety, a nawet wyrobów ze skóry, czy wełny naturalnej. Oprócz powyższych czynników, tak naprawdę sama ich obecność w łazience, czy kuchni wzbudza pewien dyskomfort.

Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim nie należy dopuścić do zadomowienia się tego sąsiada w naszym mieszkaniu. Należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, w szczególności łazienki; rozświetlone pomieszczenie z pewnością zniechęci rybika i w dużej mierze przyczyni się do jego zwalczania; można umyć dokładnie łazienkę za pomocą Domestos’a; zakupiony pochłaniacz wilgoci przyczyni się do pogorszenia warunków, w których przebywa szkodnik; jeśli chodzi o kuchnię, to należy przetrzymywać wszelką żywność (np. cukier, czy mąkę) w szczelnych, zamkniętych pojemnikach; im więcej zakamarków i zabudowań w pomieszczeniu, tym więcej miejsc, gdzie rybiki mogą bytować; obniżenie temperatury w pomieszczeniu i uszczelnienie w nim wszelkich szpar także pomoże w wyeliminowaniu owadów.

W 100% pewną metodą na zwalczanie rybików jest przeprowadzenie dezynsekcji.

 

Domowe sposoby na walkę z rybikami:

– miejsca poruszania się rybików należy posmarować mieszaniną kwasu borowego (ogólnodostępnego w aptece) oraz cukru pudru

– skutecznym sposobem jest także rozłożenie kawałka tektury w pomieszczeniu posmarowanej miodem. Po zastosowaniu, tekturę z martwymi, przyklejonymi rybikami należy spalić, bądź zalać wrzątkiem

– w narożach pomieszczenia warto rozsypać mieszaninę tetra boranu sodu – popularnie Boraksu oraz cukru Pudru w celu wyeliminowania szkodnika

– zapach miłorzębu skutecznie odstrasza owady, w tym rybika cukrowego.

Jeżeli powyższe metody zawodzą, należy wezwać specjalistę, który za pomocą oprysku pomieszczenia specjalnymi środkami owadobójczymi, wyeliminuje problem niechcianego sąsiada.

 

Czy wiesz, że…

– naturalnymi „kłusownikami” rybików są pająki, pareczniki, czy skorki pospolite
– odwłok rybika zakończony jest trzema czułkami zwanymi „szczecinkami”
– nazwa rybik pochodzi od sposoby poruszania się tych owadów oraz srebrzystego koloru pancerza – przypominające małą rybkę