DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, a ich podgromadą są roztocza. Te około 15 mm-owe owady posiadają 4 pary odnóży i uzębiony, podłużny narząd gębowy, przystosowany do wszczepiania się w ciało żywiciela oraz do ssania jego krwi.

kleszcze

Kleszcz. źródło: https://stoppasozytom.pl/artykuly/kleszcze-fakty-i-mity

 

Szacuje się, że tych pasożytów jest aż 850 gatunków, jednak w Polsce najbardziej znane są 3:
– kleszcz pospolity
– kleszcz łąkowy
– obrzeżek gołębi

Kleszcze najczęściej żerują na ciałach zwierząt, takich jak: myszy polne, zające, krowy, psy, jednak ludzka krew to także ich dobre pożywienie.

Samica kleszczy w ciągu roku potrafi złożyć ok. 3000 jaj, a że liczba drapieżników zjadających kleszcze maleje, toteż pasożyty te stanowią coraz większe zagrożenie.

Zagrożenia

Badania laboratoryjne wykazały, iż ok. 10 – 15 % badanych osobników kleszczy jest zarażonych wirusem zapalenia mózgu, krętkami boreliozy, czy innymi chorobami takimi, jak: anaplazmoza, i tularemia.

Dodatkowo należy pamiętać, że kleszcze czekają na swojego żywiciela w miejscach, gdzie ten może się pojawić – na skraju ścieżek, czy poboczach. Swojego żywiciela wyczuwają za pomocą temperatury jego ciała, a nawet wydychanego CO2.

Jak z tym walczyć?

Nie ma bardziej skutecznego sposobu na uniknięcie zagrożenia ze strony kleszczy, jak ich unikanie. Jednak wiązałoby się to z ogranicze-niem wychodzenia z domu praktycznie do minimum, co także nie zagwarantowałoby nam 100%-ego bezpieczeństwa.

Jeżeli wybieramy się na spacer, wysmarujmy ciało ogólnodostępnymi preparatami odstraszającymi kleszcze.

Zakładajmy okrycia z długimi rękawami, nogawkami, a przede wszystkim kapelusz – to utrudni wtargnięcie kleszcza na nasze ciało.

Jasny kolor ubrań pomoże w zauważeniu robactwa.

Starajmy się spacerować środkami ścieżek, najlepiej w godzinach południowych, kiedy to aktywność tych pasożytów jest najmniejsza

Po każdym powrocie ze spaceru konieczny jest przegląd ciała przed ewentualnym ukąszeniem kleszcza, szczególnie w okolicach pachwin, pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, w okolicach włosów.

Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, że kleszcz nas ukąsił, nie wolno popadać w panikę.

Usunięcie kleszcza jest bardzo łatwe – należy pęsetą chwycić ciało pasożyta jak najbliżej skóry, ucisnąć z odpowiednią siłą (jeżeli zrobimy to za mocno, zgnieciemy jego ciało), a następnie energicznym i lekko obrotowym ruchem pociągnąć do góry.

To jednak nie wszystko – po usunięcia kleszcza z naszego ciała konieczna jest jego niezbędna obserwacja przez okres nawet miesiąca. Jeżeli w tym czasie na naszym ciele w okolicach ukąszenia pojawi się zaczerwienienie, swąd, a oprócz tego pojawi się gorączka lub bóle głowy – należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ukąszenie kleszcza źródło: 15. https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/sos-kleszcz-w-ciele-jak-poradzic-sobie-z-intruzem.html

 

Domowe sposoby na walkę z kleszczami:

Warto zauważyć, że walka z kleszczami polega na tym, by nie dopuścić ich wtargnięcia na nasze ciało. A przed tym zabezpieczy nas:

– wysmarowanie ciała olejkiem eterycznym na bazie tymianku, szałwii lub goździków

– wkładanie do kieszeni suszonej lawendy, czy eukaliptusa, których zapach odstrasza kleszcze`

– stosowanie wszelkiego rodzaju maści rozgrzewających

Czy wiesz, że…
– wg Dziennika Gazeta Prawna w I kwartale 2015 r. na boreliozę zachorowało 3 tys. osób, natomiast prawie 14 tys. zachorowało w 2014 r.

– największą aktywność kleszcze wykazują rano oraz wieczorem

– ukąszenie kleszcza oraz wysysanie krwi z ciała osobnika jest nieodczuwalne, gdyż kleszcz, wraz z ukłuciem, wstrzykuje do ciała neurotoksyny znieczulające ukłucie

– stosowanie perfum lub pachnących kosmetyków na wieczorne spacery to znakomity wabik na kleszcze