DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Obrzeżek gołębi

Obrzeżek gołębi – (Argas reflexus) swoim wyglądem przypomina pluskwę, bądź kleszcza. Ich głównymi żywicielami są ptaki przebywające na strychach, poddaszach, czy też wieżach kościołów, w szczególności gołębie, jaskółki, wróble, itp. Atakowanie tego dorosłego pasożyta jest bardzo łatwe – wbija się w ciało ptaka, spija krew (nawet przez 1 godz., najczęściej nocą), a następnie po pobraniu krwi samice chowają się w szczelinach, gdzie składaja jaja – nawet do 700 szt.

 

Zagrożenia

Mogłoby się wydawać, że skoro obrzeżek gołębi atakuje ptactwo, to nas – jako ludzi, na pewno nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Kiedy obrzeżki nie mają dostępu do gołębi, które np. zostały wypłoszone z pomieszczeń, bądź w danym pomieszczeniu następuje remont, obrzeżki przechodzą na ciało człowieka – szczególnie nocą. Medycynie znane są przypadki śmiertelne po ukąszeniach obrzeżków (np. 42-letni mężczyzna z Sosnowca). Obrzeżki mogą rozprzestrzeniać się po całym obiekcie poprzez otwory wentylacyjne, szpary w ścianach, pod parapetami, progami, w szczelinach ścian, mebli, podłóg.

Kiedy już zaatakują ciało człowieka, pojawia się czerwona plama, a następnie pęcherzyk. Po krótkim czasie widac już opuchliznę oraz pojawia się swędzenie. Osoby wrażliwe, uczuleone, mogą męczyć duszności, zawroty i bóle głowy, biegunki itp. Przypuszcza się, że te pasożyty mogą przyczyniać się do takich schorzeń, jak:

wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu,

– borelioza,

– salmoneloza.

Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim nie należy hodować gołębi w pomieszczeniach pobliskich mieszkań, czy domów. Nie należy ich także dokarmiać na takich terenach. Jeżeli obrzeżki zostaną już wykryte w danym pomieszczeniu przystępujemy do zwalczania – najpierw wypłaszamy ptactwo, kolejno uszczelniamy okienka strychowe za pomocą siatek, bądź szyb, a następnie – niezwłocznie należy opryskac posadzkę i ściany za pomocą specjalnych dezynsektantów. Niepokojący jest także fakt, iż na terenie Śląska występowanie obrzeżka gołębiego jest bardzo częste, stąd należy zwrócić uwagę na uszczelnianie szpar przy oknach, drzwiach, usuwanie gniazd ptaków na balkonach, a także zabez-pieczenie okienek dachowych na strychu.

Kiedy problem jest już na tyle duży, ze nie można ich wytępic na własną rękę, należy wezwać zakład DDD, który za pomocą dezynsekcji w 100% przyczyni się do zwalczania obrzeżków.

Domowe sposoby na walkę z obrzeżkami:

oprócz przytoczonych powyższych przykładów warto pamiętać o porządku na strychach – ilość niepotrzebnych przedmiotów i zagracenie pomieszczenia zwiększa ilość zakamarków, w których nie tylko obrzeżki, ale wiele innych pasożytów może się zagnieździć.

 

Nasza firma zajmuje się:

– dezynsekcją oraz deakaryzacją (usuwaniem zagrożeniem mikrobiologicznych) pomieszczeń w celu zwalczania obrzeżka gołębiego, innego robactwa, a także roztoczy,

– sprzątaniem strychów oraz pomieszczeń poddasza zabrudzonych przez ptactwo,

– usuwaniem ptasich odchodów (pył z odchodów może doprowadzić do tak poważnych schorzeń, jak: salmoneloza, chlamydoza, czy histoplazmoza),

– montażem kolców odstraszających ptactwo na balkonach, dachach oraz parapetach,

– zabezpieczaniem okienek dachowych, strychowych oraz balkonowych za pomocą moskitier, siatek,  kolców

 

Czy wiesz, że…

– dojrzałe osobniki obrzeżka oraz nimfy mogą przetrwać bez głodowania nawet przez okres 5 lat !

– największą aktywność obrzeżki wykazują od kwietnia do czerwca, nieco niższą od lipca do połowy października – ich aktywność podlega zmianom sezonowym i dobowym.