Biedronka azjatycka (z łac. Harmonia axyridis) ma owalne ciało o długości średnio 1 cm, o ubarwieniu od żółtopomarańczowego, po czerwone, aż do czarnego. Jest to gatunek, który poprzez szybkie rozprzestrzenianie się i rozwój przyczynia się do niszczenia fauny i flory danego ekosystemu oraz wymierania gatunku rodowego. Okres życia może wynosić nawet 2-3 lata. Owad ten najczęściej przebywa na otwartych terenach trawiastych, polach uprawnych oraz lasach liściastych i krzewach. W okresie zimowania wybierają one zaciszne i ciemne miejsca budynków.
Zagrożenie
Mimo, iż gatunek ten jest bardzo pożyteczny, gdyż zjada ogromne ilości mszyc (nawet do kilkudziesięciu dziennie) oraz drobne pluskwiaki, ale także, zjada również larwy i osobniki rodzimej biedronki, przez co jest dla nich ogromnym zagrożeniem. Dodatkowo żywi się pyłekiem, nektarem oraz owocami drzew owocowych, przez co niszczy zbiory. Biedronka azjatycka nie jest szkodliwa tylko dla roślin i innych owadów, a także dla ludzi. Poprzez ukąszenie może ona wywołać reakcje alergiczne w postaci alergicznego zapalenia spojówek, obrzęku naczynioruchowego, astmy, czy pokrzywki, stąd należy unikać brania owada na ręce, szczególnie należy chronić dzieci.
Domowe sposoby na walkę z biedronką azjatycką
· Zapach kamfory oraz mentolu odstrasza te owady, więc naczynia z kamforą można postawić na oknie.
· Z racji, iż promieniowanie UV przyciąga te osobniki, można w pomieszczeniu, do którego często wlatują te chrząszcze wymienić zwykłe żarówki na sodowe.
· Jeżeli już osobniki te wtargną do pomieszczenia, bardzo skuteczny do ich schwytania jest odkurzacz.
Profilaktyka
· Warto również uszczelnić wszelkie szpary i szczeliny w okolicach drzwi i okien
· Założyć moskitiery na okna i drzwi, które skutecznie utrudnią wtargnięcie intruzom
W przypadku uciążliwego występowania zagrożenia ze strony Biedronki Azjatyckiej należy przeprowadzić profesjonalny oprysk pomieszczenia lub terenu przez firmę DDD.