DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Jad owadów.

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych – jak zapobiegać, jak sobie radzić w sytuacji ukąszenia?

Głównymi sprawcami użądleń są osy, szerszenie, pszczoły i w niewielkim stopniu trzmiele ziemne. Przy gimnastyce i zabawie na wolnym powietrzu powstaje największe niebezpieczeństwo użądlenia. Pot i dwutlenek węgla przyciągają owady żądlące. Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użądleniu lub po upływie kilku minut czy nawet godzin od chwili użądlenia (nie później jednak niż 24 godziny po użądleniu). Reakcja objawia się pokrzywką, swędzeniem i obrzękiem w miejscu użądlenia, trudnością w oddychaniu, zawrotami głowy lub gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, nudnościami, drętwieniem kończyn, utratą przytomności aż do zatrzymania akcji serca.

Profilaktyka na wypadek możliwego kontaktu z owadami

  • Gdy zbliża się do ciebie pszczoła albo osa, unikaj szybkiego ruchu, nie dmuchaj, nie próbuj jej uderzyć. Trzymaj przy sobie, w domu, w samochodzie odpowiedni środek owadobójczy.
  • W razie ataku pszczół lub os, osłoń głowę rękami lub odzieżą. Z niebezpiecznej okolicy oddal się powoli, bez gwałtownych ruchów. Przed pszczołami najlepiej się schronić w jakimkolwiek ciemnym pomieszczeniu. Pszczoły nie lubią ciemności, wylecą do światła.
  • Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych lakierów do włosów, kremów, szamponów z esencjami zapachowymi, dezodorantów, płynów po goleniu.
  • Staraj się nie jeść na wolnym powietrzu słodkich owoców, miodu, dżemu, marmolady. Nie pozostawiaj słodyczy i mięsa lub innych resztek bez przykrycia. Zdarza się, że owad usadowi się głęboko w nadgryzionym owocu lub otwartej butelce lub puszce piwa. Połknięty może użądlić i spowodować uduszenie z powodu obrzęku błony śluzowej krtani.
  • Nie chodź nigdy boso. Pszczoły lubią koniczynę, zaś wiele os buduje gniazda położone na lub też pod powierzchnią ziemi.
  • Noś stale przy sobie leki zalecane przez lekarza(zestaw leków przeciwwstrząsowych). Lekarz wyjaśni, które
    i w jakich sytuacjach należy zażywać.

 

Postępowanie w ramach pomocy przedlekarskiej w przypadku użądlenia.

  • Gdy użądli cię pszczoła lub osa, aby zapobiec wnikaniu jadu do ciała natychmiast wyciągnij żądło. W tym celu podważ go paznokciem lub końcem szpilki. Uważaj ! Gdy usuwasz żądło dwoma palcami, możesz wtłoczyć jad do ciała.
  • Po użądleniu staraj się przez kilka godzin nie pozostawać samotnie.
  • Połóż się, nie chodź! Ułóż się z uniesionymi biodrami i podniesionymi do góry nogami.
  • Aby zmniejszyć ból, miejsce użądlenia możesz przetrzeć octem, plastrem cebuli, rabarbaru lub pokrojonym
    i umytym korzeniem pietruszki. Ból uśmierza bardzo zimna woda, a nawet ślina. W miejsce użądlenia możesz przyłożyć lód lub wcześniej zakupionym w aptece środkiem przeciwhistaminowym, przeciw swędzeniu.
  • Załóż opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia (dotyczy przypadków, w których użądlenie miało miejsce w którąś z kończyn). Zmniejszy to szybkość rozprzestrzeniania się jadu do czasu osiągnięcia w płynach ustrojowych terapeutycznego poziomu dostępnych leków objawowych.
  • Użądlenie w nasadę języka lub usta może grozić uduszeniem. Pierwszą pomocą w tym przypadku jest rozpuszczenie w ustach jednej łyżeczki soli kuchennej lub ochłodzenie lodem.
  • W przypadku niebezpiecznego użądlenia w gałkę oczną, włóż głowę pod kran, wpuść do oka strumień zimnej wody, aby wypłukać jad. Następnie podaj do worka spojówkowego kroplę roztworu kortyzonu.
  • Po użądleniu nie drap się, bo może dojść do stanu zapalnego skóry.