DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Komary

Komary (z łac. Culicidae) to owady z rzędu muchówek. Jego podłużne ciało o dł. kilku mm wyposażone jest w skrzydła, 3 pary odnóży oraz aparat gębowy kłująco-ssący, za pomocą którego zdobywa pożywienie.

Różnica pomiędzy samicami, a samcami tych owadów jest taka, że samice żywią się krwią zwierząt stałocieplnych potrzebnej do prokreacji, natomiast samce spożywają nektar kwiatów. Najczęściej wyruszają one na żer rano, bądź wieczorem.

Komary rozwijają się w środowisku wodnym. Szczególnie wieczorami możemy je spotkać na terenach jezior, stawów i rzek, gdyż jest to doskonałe miejsce do składania jaj.

Rozwój tych owadów jest zależny od środowiska w jakim się znajdują. Jedne mogą rozwinąć się w kilka dni, inne pokolenia mogą to robić nawet przez rok.

Komary w szczególności zamieszkują tereny tropikalne, jednak ich bytowanie przenosi się na północ globu, w wyniku czego w Polsce znanych jest już ok. 50 gatunków tego owada.

Zagrożenie

Mimo, iż w Polsce komary nie stanowią większego zagrożenia zdrowia, czy życia ludzi, należy pamiętać, że reakcje alergiczne organizmu na ukłucia mogą być nieoczekiwane.

Swąd, opuchlizna zaczerwienienie, czasami pieczenie, to najczęstsze objawy po ukąszeniu komarów, które powodują dyskomfort w samopoczuciu, a nawet prowadzą do wystąpienia gorączki.

Poza tym owady te są bardzo dokuczliwe podczas wieczornej biesiady ze znajomymi na tle natury, czy w momencie zasypiania nocą.

Warto wiedzieć, że inne gatunki tych owadów, szczególnie w krajach tropikalnych roznoszą takie poważne choroby, jak: malaria, żółta febra, dirofilaroza, denga, czy zapalenie opon mózgowych.

Jak z tym walczyć?

Z pewnością pełne liczenie na naturalnych eliminatorów tych owadów (ryby oraz inne owady wodne żywią się larwami, natomiast nietoperze, ptaki i większe owady spożywają dorosłe osobniki komarów) nie przyniesie sukcesu.

Aby uniknąć przedostania się owadów do mieszkania, czy domu, warto zainstalować w nich moskitiery w otworach okiennych i drzwiowych.

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia elektryczne, które uwalniają odpowiedni preparat odstraszający komary. Oprócz niego można zaopatrzyć się w specjalne pojemniki aerozolowe..

Jeżeli plaga komarów jest na tyle duża i uciążliwa, że wszelkie metody zawodzą, warto wezwać specjalistyczny Zakład DDD, który za pomocą oprysku wyeliminuje problem bytowania komarów.

Domowe sposoby na walkę z komarami:

Przede wszystkim należy unikać wieczornych spacerów, szczególnie na terenach wodnych i podmokłych.

Jeżeli już wybieramy się na tego typu spacery, warto zadbać o jasny, lekki ubiór zakrywający całe ciało, które wcześniej lepiej wysmarować preparatami odstraszającymi owady.

Najbardziej znaną metodą na walkę z komarami jest są nasze ręce, bądź plastikowe klepaczek na owady (obecnie na rynku są dostępne także elektryczne przyrządy tego typu).

W razie ukąszenia, miejsce należy posmarować ogólnodostępnymi żelami, łagodzącymi obrzęk

Gałązka pomidora, zapach bazylii, wanilii, czy eukaliptusa odstrasza komary.

Można także nasmarować ciało olejkami o zapachu miętowym lub pomarańczowym.

Rośliny odstraszające komary to:
– Surmia bignoniowa
– Kocimiętka Faassena
– Plectranthus

(Rośliną, która żywi się m. in. komarami jest muchołówka).

Czy wiesz, że…
– czynnikiem zwabiającym komary jest wydychany dwutlenek węgla kwas mlekowy oraz składniki potu.

– w momencie ukłucia komar wstrzykuje kropelkę śliny, która oprócz zapobiegnięcia krzepnięcia krwi powoduje swąd, zaczerwienienie oraz opuchliznę.

-ilość pobranej krwi przez komarzycę przewyższa jej wagę ciała dwu- a czasami nawet trzykrotnie.