Kot domowy (Felis catus) wywodzi się najprawdopodobniej od kota nubijskiego. Został udomowiony około 2000 lat p.n.e. w Egipcie. Jako tępiciela gryzoni zaczęto go używać długo po tym czasie. Bez opieki człowieka szybko dziczeje. Koty domowe mają bardzo różne ubarwienie sierści. Mają smukłe ciało, okrągłą głowę, stojące uszy. Dobrze widzą w ciemnościach, mają duże oczy. Kończyny przednie są pięciopalczaste, tylne – czteropalczaste, wszystkie zakończone ostrymi pazurami, które kot może chować. Kot domowy ma dobry wzrok i słuch, słaby węch.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje praktycznie cały świat (wszystkie kontynenty).
Tryb życia i zachowanie
Porusza się na palcach. Bardzo zwinnie skacze, wspina się po drzewach, biega na krótkich dystansach. Potrafi pływać, ale nie lubi wody. Dba o czystość. Często się myje, a odchody zagrzebuje w podłożu.
Morfologia i anatomia
Koty mają rozwinięte bardzo dobrze zmysły smaku, słuchu i wzroku. Widzenie najlepsze zmierzchowe.
Długość kota bez ogona wynosi około 30 cm. Kotka może ważyć od 2,5 do 4,5 kg, zaś samiec od 3,5 kg do nawet 7-8 kg.
Pożywienie
Kot poluje na małe ssaki, ptaki. Generalnie zjada pokarm pochodzenia mięsnego. Kot domowy nie ma sobie równych w łowieniu myszy. Warto tu zaznaczyć, że naszemu pupilowi trzeba od czasu do czasu dostarczać surowego mięsa.
Rozmnażanie
Kotka może mieć młode 2-3 razy w roku. Ciąża trwa 60 dni. Samica rodzi 3-8 ślepych młodych w odosobnieniu. Powieki otwierają się im po 10 dniach. Po 10 miesiącach są dojrzałe płciowo.
CZYM MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ OD KOTA? JAKIE CHOROBY PRZENOSZĄ KOTY?
Czy wiesz, że od kota można zarazić się chorobą kociego pazura, toksokarozą, świerzbem, a nawet grzybicą. Są to tzw. choroby odzwierzęce (inaczej zoonozy) – zakaźne lub pasożytnicze choroby zwierząt (bądź przez zwierzęta tylko roznoszone). U człowieka do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub jego odchodami. Większość z nich określa się mianem „choroby brudnych rąk”, co oznacza, że aby uniknąć zakażenia, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Ciekawostki
Koty bardzo dobrze pływają, ale nigdy z własnej woli nie wchodzą do wody.
Kot domowy daje płodne mieszańce ze żbikiem.
W niektórych krajach jada się mięso kota.
Dzisiejszy kot domowy pochodzi głównie od dzikiego kota afrykańskiego (Felis ocreata). Do przodków kota domowego można także zaliczyć żbika i kota stepowego.
Kot potrafi znaleźć drogę do domu nawet wówczas, gdy wywiezie się go w nieznany teren.