DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Osy

Osy długość ciała królowej (samica) 25–35 mm, samca 21–23 mm, a robotnicy 17–24 mm. Ubarwienie zmienne, zależne od regionu, płci i stopnia rozwoju. Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy.

 

Występowanie

Największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

Rozwój

Wczesną wiosną samice zapłodnione poprzedniego roku przystępują do budowy gniazda. W tym celu wykorzystują masę papierową, wytworzoną przez nie z cząsteczek próchniejącego drewna i śliny. Wewnątrz gniazda samica buduje plastry ze skierowanymi ku dołowi otworami komórek. Rozmiary gniazd sięgają czasem 50 cm długości i wysokości.

Pożywienie

Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.

Zagrożenia

Szerszenie są wrogiem pszczół, niszczą ich gniazda, zagnieżdżają się w ulach. Są groźne, gdyż reakcja alergiczna, po ukąszeniu, może stanowić realne zagrożenie zdrowia i życia ludzi szczególnie dzieci i osób uczulonych.

Zwalczanie

Usunięcie gniazda szerszeni wraz z kolonią należy zostawić profesjonalnemu zakładowi DDD, który dokona tego skutecznie oraz bezpiecznie. Zagrożone owady mogą zaatakować w dużej grupie co może być niebezpieczne dla człowieka. Usługi takie wykonuje się wieczorem, gdy cała kolonia znajduje się w gnieździe. Również Straż Pożarna usuwa gniazda ale tylko w przypadku, gdy stanowią one realne zagrożenie życia i zdrowia człowieka (na budynkach mieszkalnych i szkołach).

Wszystkie szkodniki.

 

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl