Wszy (Anoplura) – owady niewielkich rozmiarów, od 0,35 do 6 mm długości, silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie, pozbawione skrzydeł, okryte skórzastym, chitynowym pancerzem o ściśle zrośniętych segmentach. Mają zredukowane oczy, krótkie czułki, kłująco-ssące narządy gębowe..
Występowanie
Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.
Rozwój
Po wykluciu zdolna do reprodukcji po 9-12 dniach, dorosły osobnik jest brązowy wielkości ziarenka sezamu. Długość życia dorosłego osobnika to około 30 dni, w tym czasie wesz zdolna jest znieść około 200 jaj.
Pożywienie
Za pomocą małej trąbki sączą ludzką krew, która stanowi ich pożywienie.
Zagrożenia
Oprócz takich aspektów jak nakłuwanie skóry, wysysanie z niej krwi, wywoływanie odczynu zapalnego, w postaci zaczerwienienia, a w konsekwencji swąd, wszy wywołują chorobę zwaną wszawicą.
Jeżeli dojdzie do zarażenia się wszawicą, należy zwrócić się do lekarza. Zdarza się, że wszy opanowują też ubrania. Dezynsekcja wykonywana przez firmy DDD pełni tylko rolę pomocniczą, by wszy nie rozprzestrzeniały się jeszcze bardziej.
Zwalczanie
Wszy rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też najłatwiej jest zakupić dostępny w aptece preparat na wszy w postaci żelu, szamponu, płynu, czy pianki i postępować zgodnie z instrukcją.
Warto wezwać zakład DDD, który wykona specjalistyczny oprysk i doprowadzi do wyginięcia wszy. Należy jednak pamiętać, iż zakłady DDD pomogą jedynie w zwalczeniu skutków wszawicy.
Źródło obrazu: www.wikipedia.pl