Kret europejski w Polsce zwierzę jest pod częściową ochroną. Owadożerny ssak z rodziny kretowanych, który bytuje w Europie oraz Azji Środkowej. Kret ma sierść o barwie czarnej i delikatnym przyjemnym dotyku, przypominającą aksamit. Swoje tunele w ziemi buduje za pomocą silnych, łopatowatych łap. Ssaki te nie są duże, ważą ok. 100 – 150 g, mają długość ok. 20 cm, jednak są wyposażone w 44 zęby i bardzo ostre pazury. Oczy kreta najprawdopodobniej nie są wrażliwe na światło, natomiast uszy są lekko cofnięte do tyłu. . Krety żyją samotnie (z wyjątkiem ruiprzypadającej wiosną), przy spotkaniu są wobec siebie bardzo agresywne.
Występowanie
Występują na półkuli północnej – w Europie. Azji i Ameryce Północnej. Jedynym przedstawicielem rodziny występującym współcześnie na terenie Polski jest kret europejski (Talpa europaea).
Rozwój
Buduje podziemne gniazdo z mchu i, obok którego znajduje się „spiżarnia”, w której gromadzi żywe,
unieruchomione dżdżownice. Komora taka, w której znajduje się kilkaset dżdżownic, stanowi zapas pożywienia na zimę. Samica rodzi 2-7 nagich młodych po ciąży trwającej ok. 28. Nie zapada w sen zimowy, jest zwierzęciem bardzo
ruchliwym i aktywnym, żyje ok. 2-4 lat, dojrzałość płciową osiąga po 1 roku życia.
Pożywienie
Kret, odżywia się dżdżownicami, ale także larwami owadów i drobnymi kręgowcami.
Zagrożenia
Podczas budowania podziemnych korytarzy tworzy kopce, wynikiem czego jest niszczenie trawy (np. na boiskach, trawnikach przydomowych), zasypuje także rośliny ziemią, przez co powoduje ich gnicie, niszczy także korzenie, co skutkuje obumieraniem roślin, zjada też pożyteczne dżdżownice oraz żaby.
Zwalczanie
Podczas gospodarowania trawnikiem możemy wkopać w ziemię siatkę o małych oczkach a następnie zasypać 10 cm warstwą ziemi a później zasiać trawę, taka siatka jest dla kreta barierą nie do przejścia. Dodatkowo można także utworzyć podziemny mur z kamieni, bądź zastosować pełny fundament pod ogrodzeniem na głębokość ok. 60 cm celem odgrodzenia posiadłości od pól i lasów. Jedną ze specjalistycznych metod jest zastosowanie środka chemicznego wokół ogrodu, czy też sadzawek, który wytwarza silny i specyficzny zapach, odstraszający ssaka. Bardzo skuteczne w łapaniu żywego osobnika są tzw. krecio łapki. Świece dymne umieszczane we wszystkich korytarzach jednocześnie, wytwarzające drażniący dym z pewnością mogą przyczynić się do skutecznego wypłoszenia kreta. Najpewniejszym sposobem, by krety nie buszowały na naszym terenie jest pozbawienie ich żywności, czyli pędraków i gąsienic bytujących w glebie.
Źródło obrazu: www.wikipedia.pl