DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Pluskwa domowa

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) jest to ciemnoczerwony, bądź ciemnobrunatny owad, o spłaszczonym ciele. Ma niewielkie ciało (ok. 5 mm długości i 3 mm szerokości). Poprzez swoje niewielkie rozmiary może łatwo mieścić się w zakamarkach, często niedostępnych dla człowieka. Są to meble, łóżka, wykładzina, szczeliny tapet, czy listew wykończeniowych.

Występowanie

Rozpowszechniona na całym świecie w szczególności w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w materacach, szwach  łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Rozwój

Dorosłe osobniki składają po 2-3 jaja dziennie, rozwój jaj trwa do 20 dni, osobnik staje się dorosły po około 18 tygodniach. Długość życia wynosi od 9 do 18 miesięcy. Larwy rozwijają się w 5 fazach.

Pożywienie

Pluskwa żywi się krwią. W czasie jedzenia odwłok staje się rozdęty i purpurowy.

Zagrożenia

Pluskwa domowa wprawdzie nie przenosi chorób zakaźnych, ale jej ukąszenia są przyczyną miejscowych podrażnień i zapaleń skory, połączonych z opuchlizną i intensywnym swędzeniem. U dzieci ukąszenie pluskwy może wywoływać alergie.

Zwalczanie

Walkę z pluskwami najlepiej pozostawić profesjonalnym zakładom DDD które poprzez użycie preparatów kontaktowych szybko i pewnie pozbędą się problemu.

 

 

Wszystkie szkodniki.

Źródło obrazu: www.wikipedia.pl