DEZYNFEKCJA
DEZYNSEKCJA
DERATYZACJA
Go to Top

Blog

Uwaga! Kleszcze atakują!

link icon

Coraz cieplejsza aura sprawia, że kleszcze zaczynają być aktywne. Te szkodniki śmielej zaczynają pojawiać się w parkach i skwerach w centrach dużych miast, tak więc las przestaje być głównym miejscem ich żerowania.

Przede wszystkim w następnych tygodniach i miesiącach ostrożni powinni być wszyscy ci, którzy chodzą w pobliżu zielonych zarośli, drzew, krzewów, w ogrodach, lasach i parkach. Z zarośli atakują one głównie psy i koty, ale pogryzą też nas, jeśli nie będziemy odpowiednio zabezpieczeni odzieżą. Starajmy się spacerować środkami ścieżek, najlepiej w godzinach południowych. Jasny kolor ubrań pomoże w zauważeniu robactwa.

Następstwem ukąszenia może być borelioza. Dlatego po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić swoje ciało. Po znalezieniu kleszcze należy koniecznie go usunąć i w miarę możliwości dać do SANEPiD-u do zbadania. Nie każdy kleszcz jest zarażony. Miejsce ukąszenia należy obserwować a gdy rumień się powiększa należy, niezwłocznie, udać się do lekarza.

 

Więcej na temat walki z kleszczami można przeczytać w dziale Porady na naszej stronie, tutaj.

 

 

Wiosenna akcja deratyzacyjna

link icon

Powszechna akcja deratyzacyjna zbliża się wielkimi krokami. W związku z wymogami prawnymi określonymi w Ustawie o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach (Dz.U.96.132.622 z późn. zm.) każdy właściciel i użytkownik nieruchomości powinien m.in. przeprowadzać okresowe działania zmierzające do ograniczania i likwidacji szkodników, w tym głównie gryzoni (szczurów i myszy).

Po zakończeniu działań Straż Miejska oraz służby SANEPIDu sprawdzają spełnienie ustawowego obowiązku administratorów budynków i posesji, nieprzeprowadzenie takiej akcji wiąże się z karami finansowymi.

Jako firma zajmujemy się przeprowadzaniem wiosennych i jesiennych akcji deratyzacyjnych  na terenie miast: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Mikołów, Tychy, Zabrze, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Bytom oraz pozostałych miast aglomeracji, w obiektach takich jak: spółdzielnie mieszkaniowe, placówki oświatowe, sklepy oraz  posesje prywatne. Usługi wykonujemy w sposób nieprzerywający funkcjonowania zakładu oraz dyskretny. Po przeprowadzeniu działań wystawiamy protokół  wymagany przez SANEPID oraz Straż Miejską.

Terminy akcji deratyzacyjnych w poszczególnych miastach:

Katowice                           03.04-24.04
Siemianowice Śląskie         23.03-21.04
Chorzów                            01.04-30.04
Mikołów                             15.03-15.04
Mysłowice                          14.04-11.05
Zabrze                               13.03-14.04
Bytom                                01.04-30.04
Tychy                                 15.03-30.04
Będzin                               01.03-30.04
Świętochłowice                  13.03-14.04

 

Obrzeżek gołębi

Obrzeżek gołębi – (Argas reflexus) swoim wyglądem przypomina pluskwę, bądź kleszcza. Ich głównymi żywicielami są ptaki przebywające na strychach, poddaszach, czy też wieżach kościołów, w szczególności gołębie, jaskółki, wróble, itp. Atakowanie tego dorosłego pasożyta jest bardzo łatwe – wbija się w ciało ptaka, spija krew (nawet przez 1 godz., najczęściej nocą), a następnie po pobraniu krwi samice chowają się w szczelinach, gdzie składaja jaja – nawet do 700 szt.

 

Zagrożenia

Mogłoby się wydawać, że skoro obrzeżek gołębi atakuje ptactwo, to nas – jako ludzi, na pewno nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Kiedy obrzeżki nie mają dostępu do gołębi, które np. zostały wypłoszone z pomieszczeń, bądź w danym pomieszczeniu następuje remont, obrzeżki przechodzą na ciało człowieka – szczególnie nocą. Medycynie znane są przypadki śmiertelne po ukąszeniach obrzeżków (np. 42-letni mężczyzna z Sosnowca). Obrzeżki mogą rozprzestrzeniać się po całym obiekcie poprzez otwory wentylacyjne, szpary w ścianach, pod parapetami, progami, w szczelinach ścian, mebli, podłóg.

Kiedy już zaatakują ciało człowieka, pojawia się czerwona plama, a następnie pęcherzyk. Po krótkim czasie widac już opuchliznę oraz pojawia się swędzenie. Osoby wrażliwe, uczuleone, mogą męczyć duszności, zawroty i bóle głowy, biegunki itp. Przypuszcza się, że te pasożyty mogą przyczyniać się do takich schorzeń, jak:

wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu,

– borelioza,

– salmoneloza.

Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim nie należy hodować gołębi w pomieszczeniach pobliskich mieszkań, czy domów. Nie należy ich także dokarmiać na takich terenach. Jeżeli obrzeżki zostaną już wykryte w danym pomieszczeniu przystępujemy do zwalczania – najpierw wypłaszamy ptactwo, kolejno uszczelniamy okienka strychowe za pomocą siatek, bądź szyb, a następnie – niezwłocznie należy opryskac posadzkę i ściany za pomocą specjalnych dezynsektantów. Niepokojący jest także fakt, iż na terenie Śląska występowanie obrzeżka gołębiego jest bardzo częste, stąd należy zwrócić uwagę na uszczelnianie szpar przy oknach, drzwiach, usuwanie gniazd ptaków na balkonach, a także zabez-pieczenie okienek dachowych na strychu.

Kiedy problem jest już na tyle duży, ze nie można ich wytępic na własną rękę, należy wezwać zakład DDD, który za pomocą dezynsekcji w 100% przyczyni się do zwalczania obrzeżków.

Domowe sposoby na walkę z obrzeżkami:

oprócz przytoczonych powyższych przykładów warto pamiętać o porządku na strychach – ilość niepotrzebnych przedmiotów i zagracenie pomieszczenia zwiększa ilość zakamarków, w których nie tylko obrzeżki, ale wiele innych pasożytów może się zagnieździć.

 

Nasza firma zajmuje się:

– dezynsekcją oraz deakaryzacją (usuwaniem zagrożeniem mikrobiologicznych) pomieszczeń w celu zwalczania obrzeżka gołębiego, innego robactwa, a także roztoczy,

– sprzątaniem strychów oraz pomieszczeń poddasza zabrudzonych przez ptactwo,

– usuwaniem ptasich odchodów (pył z odchodów może doprowadzić do tak poważnych schorzeń, jak: salmoneloza, chlamydoza, czy histoplazmoza),

– montażem kolców odstraszających ptactwo na balkonach, dachach oraz parapetach,

– zabezpieczaniem okienek dachowych, strychowych oraz balkonowych za pomocą moskitier, siatek,  kolców

 

Czy wiesz, że…

– dojrzałe osobniki obrzeżka oraz nimfy mogą przetrwać bez głodowania nawet przez okres 5 lat !

– największą aktywność obrzeżki wykazują od kwietnia do czerwca, nieco niższą od lipca do połowy października – ich aktywność podlega zmianom sezonowym i dobowym.

kto i dlaczego lubi słoninę ?

W sierpniu bohaterem naszego biuletynu – DEZYDERACIK – jest niewielki robak bytujący dość powszechnie w naszych domach. W nim dowiemy się kto i dlaczego lubi słoninę.

Zapraszamy do przeczytania biuletynu:   tutaj

 

kowal_bezskrzydły

Lipcowe wydanie naszego biuletynu – DEZYDERACIK – zostało poświęcone demonom seksu  czyli kowalom bezskrzydłym – małym czerwonym owadom wzbudzającym mieszane uczucia : podziw albo obrzydzenie, jeżeli występują w nadmiernych ilościach na elewacji budynków. Z tego wydania dowiemy się, jak się o ich zachowaniu, i zwyczajach.

Zapraszamy do przeczytania biuletynu:  tutaj

DEZYDERACIK 06.2017

link icon

Czerwcowe wydanie naszego biuletynu – DEZYDERACIK – zostało poświęcone Gryzkom – małym ale bardzo niebezpiecznym szkodnikom. Z tego wydania dowiemy się, jak wyglądają gryzki, czym się żywią, jakie są metody profilaktyki oraz jak skutecznie z nimi walczyć. Zachęcamy…

 

Zapraszamy do przeczytania biuletynu: tutaj.

Gryzek – mały problem.

link icon

Gryzek – mały problem w domu. Jak się go pozbyć?  

Gryzki są owadami niewielkimi, osiągają długość kilku milimetrów. Żywią się porostami, glonami, grzybami oraz szczątkami organicznymi, a także zarodnikami pleśni. Zamieszkują głównie lasy, ale można je spotkać także w mieszkaniach, bibliotekach. Mają dobrze rozwinięte oczy i długie czułki. Narządy gębowe gryzące. Większość gatunków posiada skrzydła, u części gatunków samice lub obie płcie mają skrzydła zredukowane. Samice niektórych gatunków mogą rozmnażać się bez zapłodnienia. W ciągu całego życia samica składa około 200 jaj.  Larwy wykluwają się po około 1-2 tygodniach, a dorosłość osiągają po około 15 dniach. Osobniki dorosłe dożywają do około 6 miesięcy.

 

Zagrożenia

Szkodnik ten może zanieczyszczać żywność pozostawioną w kuchni,  przedostaje się do cukru lub mąki. W efekcie produkty spożywcze zostają stopniowo zainfekowane przez groźne mikroorganizmy, pleśnie, grzyby. Mogą również żywić się klejem z tapet, co doprowadza do ich zniszczenia. Lubią też klej introligatorski, więc obgryzają grzbiety książek .

Profilaktyka

Należy dbać, by w domu nie było wilgoci, dokładnie suszyć podłogę po myciu, wietrzyć łazienkę i kuchnię.

Myć dokładnie szafki i półki, w których trzymamy żywność.

Nie pozostawiać resztek jedzenia, a produkty sypkie należy  trzymać w zamkniętych pojemnikach.

Odkurzać księgozbiory.

Domowe sposoby zwalczania

Zauważone pojedyncze osobniki od razu usuwać.

Odkurzacz jest dobrą bronią do walki z pojedynczymi osobnikami.

Lep na owady, podwieszony przy suficie z pewnością pomoże wyeliminować szkodnika.

Zwalczanie

Domowe sposoby utrzymywania porządku powinny rozwiązać problem skutecznie. 

Słodka Walka

link icon

Czy istnieje w 100% skuteczny sposób na to by pozbyć się szczurów z powierzchni Ziemi?

Na to pytanie starają się odpowiedzieć wszyscy, których ten problem w jakiś sposób dotyczy, zarówno dzisiaj, jak i od momentu  pojawienia się tych stworzeń na każdym kontynencie.

No, może poza mieszkańcami północnej części Indii, gdzie w Deshnok – miejscem kultu dedykowanemu bogini Karni Mata są one wręcz czczone.

Problem ze szczurami jest taki, że jeżeli chodzi o kwestię przetrwania, to są one w tej dziedzinie Geniuszami.

Bo jak inaczej nazwać stworzenia, których zwalczaniem zajmują się na cały świecie, ich populacja ciągle rośnie, wszelkiego rodzaju preparaty biobójcze są bardzo często przez nie przyswajane i po raz kolejny niepobierane, przynęty, pułapki z czasem są przez nie omijane…

Poza tym szczur, by przetrwać potrafi zagryźć innego szczura, może żywić się wszystkim, a osobniki te rozmnażają się w zabójczym stopniu (samica może wydać na świat w ciągu roku nawet 15 tys. młodych!, gdyż okres owulacji mają one bardzo krótki –  co 4 dni).

Dodatkowo mówi się, że to szczury i karaluchy (taki „złoty duet”) przetrwają koniec świata… Super, normalnie lepszego zakończenia globu nie można sobie wymarzyć…

Czy zatem największe umysły dzisiejszego świata nie mogą opracować środka, sposobu, przynęty, CZEGOKOLWIEK, by te małe stworzonka mogły nas – mieszkańców Matki Ziemi na zawsze opuścić?

Okazuje się, że słowem klucz jest w tym wszystkim „rozmnażanie”. Gdyby sprawić, że szczury przestaną się rozmnażać, to cała populacja wyginie! BINGO!

Właśnie tym zagadnieniem – zwalczaniem płodności wśród szczurów zajęli się naukowcy z Nowego Jorku, czyli najbardziej zaszczurzonej metropolii na Ziemi. Ostatnio burmistrz  Nowego Jorku – Bill de Blasio oznajmił, że w 2018 r. nie będzie już tam szczurów.

Brzmi ciekawie Panie Blasio, tylko jak?? Od setek lat nie potrafimy sobie poradzić ze szczurami, w za kilka lat może ich nie być na całym świecie?

Naukowcy z Nowego Jorku opracowali specjalny preparat, słodki płyn, który uszkadza plemniki u samców oraz blokuje rozwój komórek jajowych u samic. Po spożyciu płynu szczury nie są zdolne w przeciągu kilku tygodniu wydać na świat potomstwa.

Podczas testów w laboratoriach oraz na polach ryżowych Indonezji i farmach Karoliny Południowej populacja tych gryzoni gwałtownie spadła. Kolejnym plusem tego środka jest fakt, iż nie wywołuje on żadnych dolegliwości, dzięki czemu szczury chętnie go piją, a przy tym wszystkim nie zaburza ich libido.

Czy to oznacza, że za kilka lat szczury będziemy oglądać tylko w ZOO, a firmy świadczące usługi deratyzacyjne musza sobie szukać innego zajęcia?

Brzmi ciekawie, jednak co z tego wyjdzie czas pokaże.

 

 

Źródło obrazu: joemonster.org

 

Jad owadów.

link icon

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych – jak zapobiegać, jak sobie radzić w sytuacji ukąszenia?

Głównymi sprawcami użądleń są osy, szerszenie, pszczoły i w niewielkim stopniu trzmiele ziemne. Przy gimnastyce i zabawie na wolnym powietrzu powstaje największe niebezpieczeństwo użądlenia. Pot i dwutlenek węgla przyciągają owady żądlące. Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użądleniu lub po upływie kilku minut czy nawet godzin od chwili użądlenia (nie później jednak niż 24 godziny po użądleniu). Reakcja objawia się pokrzywką, swędzeniem i obrzękiem w miejscu użądlenia, trudnością w oddychaniu, zawrotami głowy lub gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, nudnościami, drętwieniem kończyn, utratą przytomności aż do zatrzymania akcji serca.

Profilaktyka na wypadek możliwego kontaktu z owadami

 • Gdy zbliża się do ciebie pszczoła albo osa, unikaj szybkiego ruchu, nie dmuchaj, nie próbuj jej uderzyć. Trzymaj przy sobie, w domu, w samochodzie odpowiedni środek owadobójczy.
 • W razie ataku pszczół lub os, osłoń głowę rękami lub odzieżą. Z niebezpiecznej okolicy oddal się powoli, bez gwałtownych ruchów. Przed pszczołami najlepiej się schronić w jakimkolwiek ciemnym pomieszczeniu. Pszczoły nie lubią ciemności, wylecą do światła.
 • Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych lakierów do włosów, kremów, szamponów z esencjami zapachowymi, dezodorantów, płynów po goleniu.
 • Staraj się nie jeść na wolnym powietrzu słodkich owoców, miodu, dżemu, marmolady. Nie pozostawiaj słodyczy i mięsa lub innych resztek bez przykrycia. Zdarza się, że owad usadowi się głęboko w nadgryzionym owocu lub otwartej butelce lub puszce piwa. Połknięty może użądlić i spowodować uduszenie z powodu obrzęku błony śluzowej krtani.
 • Nie chodź nigdy boso. Pszczoły lubią koniczynę, zaś wiele os buduje gniazda położone na lub też pod powierzchnią ziemi.
 • Noś stale przy sobie leki zalecane przez lekarza(zestaw leków przeciwwstrząsowych). Lekarz wyjaśni, które
  i w jakich sytuacjach należy zażywać.

 

Postępowanie w ramach pomocy przedlekarskiej w przypadku użądlenia.

 • Gdy użądli cię pszczoła lub osa, aby zapobiec wnikaniu jadu do ciała natychmiast wyciągnij żądło. W tym celu podważ go paznokciem lub końcem szpilki. Uważaj ! Gdy usuwasz żądło dwoma palcami, możesz wtłoczyć jad do ciała.
 • Po użądleniu staraj się przez kilka godzin nie pozostawać samotnie.
 • Połóż się, nie chodź! Ułóż się z uniesionymi biodrami i podniesionymi do góry nogami.
 • Aby zmniejszyć ból, miejsce użądlenia możesz przetrzeć octem, plastrem cebuli, rabarbaru lub pokrojonym
  i umytym korzeniem pietruszki. Ból uśmierza bardzo zimna woda, a nawet ślina. W miejsce użądlenia możesz przyłożyć lód lub wcześniej zakupionym w aptece środkiem przeciwhistaminowym, przeciw swędzeniu.
 • Załóż opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia (dotyczy przypadków, w których użądlenie miało miejsce w którąś z kończyn). Zmniejszy to szybkość rozprzestrzeniania się jadu do czasu osiągnięcia w płynach ustrojowych terapeutycznego poziomu dostępnych leków objawowych.
 • Użądlenie w nasadę języka lub usta może grozić uduszeniem. Pierwszą pomocą w tym przypadku jest rozpuszczenie w ustach jednej łyżeczki soli kuchennej lub ochłodzenie lodem.
 • W przypadku niebezpiecznego użądlenia w gałkę oczną, włóż głowę pod kran, wpuść do oka strumień zimnej wody, aby wypłukać jad. Następnie podaj do worka spojówkowego kroplę roztworu kortyzonu.
 • Po użądleniu nie drap się, bo może dojść do stanu zapalnego skóry.

Jak rozróżnić owady osowate?

link icon

Do osowatych zaliczamy: pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele. Jak je rozróżnić?

Pszczoły w warunkach naturalnych gnieżdżą się w dziuplach starych drzew, małych jaskiniach oraz w szczelinach skalnych. Mogą zająć też szparę czy wnękę w murze lub pod dachem zabudowań gospodarczych lub mieszkaniowych. Królowa mierzy 20-25 mm. Trutnie charakteryzuje mocna budowa ciała. Tułów i odwłok mają szeroki, duże oczy łączące się na górze głowy. Pszczoły, pokrewne os są więc bardziej krępe, ciemniejsze i silniej owłosione z mniej wyraźnym przewężeniem odwłoka. Robotnica mają długość ciała od 12 do 15 mm,  są więc one najmniejszymi osobnikami w rodzinie.

Osa ma tułów gładki, smukły, dużą głowę,  a na niej zagięte czułki. Na tułowiu znajdują się dwie pary błoniastych, wąskich skrzydeł. Na żółtym lub pomarańczowym odwłoku, który ma charakterystyczne przewężenie tak zwaną osią talie, widoczne są czarne plamy i paski. Długość ciała os robotnic, które najczęściej widzimy wokół nas, wynosi 20-25 mm.

Szerszenie są bardzo duże. Długość ciała robotnicy wynosi od 17-24 mm, królowej od 25-35 mm. Głowa szerszenia jest żółta z czarną przepaską, tułów czarny, odwłok brunatny w czarne pasy, nogi czerwono-brunatne. Szerszenie mają żądła znacznie większe niż inne gatunki osowatych, a jad silniejszy. Użądlenie jest wyjątkowo bolesne, dość często pozostawia ropiejącą ranę. Nic dziwnego, że szerszeń wzbudza najwięcej lęku, chociaż jest gatunkiem występującym znacznie rzadziej niż inne osowate.

Trzmiele różnią się od innych osowatych krępą budową silnie owłosionego ciała i brunatno-czarnym ubarwieniem. Rzadko żądlą. Trzmiele często bywają mylone z szerszeniami.  Należy jednak pamiętać, że trzmiele są pod ochroną.